MEDITACE

Mnoho se o ní mluví a málokdo ji zná. Meditace není „zírání do nikam", ale je to duchovní práce. Chcete-li tuto techniku používat, musíte ji nejprve znát. Pod pojmem meditace se vlastně zahrnují tři praktiky.

Je to koncentrace, kdy se soustřeďujeme na jeden předmět. Účelem tohoto cvičení je návyk, který je třeba si vypěstovat a pak ho i v běžném životě používat. Je to návyk soustřeďovat mysl na jeden předmět. Možná se vám to bude zdát nepraktické, vždyť je tak báječné dělat nějakou práci a přitom plánovat co bude o víkendu. Jenže ta práce potom nikdy nebude udělána 100% a nikdy do vašeho vědomí nevstoupí podněty intuice. Když svoji mysl plně soustředíte na jednu činnost, půjde vám mnohem rychleji, precizněji a ještě přijde mnoho nápadů jak ji vylepšit. Co je lepší, ta nevýkonná, těkající mysl, kdy nakonec stejně máte pocit, že nic nestíháte? Nebo ta soustředěná, produktivní, kdy je nakonec radost z dobře vykonané práce? Vyzkoušejte si to v praxi a potom sami naleznete odpověď. A nemusíte čekat, až budete koncentraci plně ovládat. Výsledky jsou vidět i při málo zdařeném pokusu.

Druhý stupeň tohoto cvičení je kontemplace. Toto cvičení již rozšiřuje vaše vědomí i vědění a dává vám velké poznání nových skutečností. Jakmile ho pochopíte snadno se to naučíte. Pak už to ani práce není, přinese to poučení, duši to dá uklidnění. Mnoho se tím u vás změní.

Třetí stupeň je meditace. Je potřeba dosáhnout takového stavu, kdy vaše zrcadlo mysli zůstane čiré, bez jediné myšlenky, která by rozčeřila hladinu zrcadla. Je to potřeba udržet po 21 vteřin. K tomuto nácviku se používá jednoduchá pomůcka – budhovy náramky. Když mysl má být prázdná a nezúčastněná, potom nemůžeme počítat vteřiny. A tak automaticky propouštíme korálek po korálku mezi prsty. Začneme od většího kamene, který se nazývá mistrovský a u něj také končíme. Je to dobrá pomůcka. Když je 21 vteřin naše mysl prázdná, otevře se duchovní brána a můžeme začít samotnou duchovní práci. O té si budeme povídat, až k tomu dojde čas. Každá tato meditační práce začíná doporučením – pohodlně se posaďte. To je velice důležité, protože když nevydržíte sedět pohodlně, bude vás něco tlačit, bolet, šimrat, škrtit, je po práci a můžete začít znovu. Proto si každý musí nejprve vyzkoušet pro sebe přijatelnou polohu. Je jedno jakou, hlavně aby byla pohodlná. Často se doporučuje, že při meditaci musí být rovná záda. Není to pravda a je to pravda. Když budete pracovat s hadí silou, čarami a energiemi ve vlastním těle, které procházejí šušumnou, pak je to velmi nutné, aby páteřní kanál byl rovný. Jinak to nutné není.

Praxe:

1. cvičení – koncentrace: sedněte si nebo lehněte, zavřete oči, uvolněte tělo a pozorujte sled svých myšlenek. Snažte se být nezúčastněným pozorovatelem, který stojí stranou tohoto dění. Pak si vyberte nějakou myšlenku, která se vám zdá zajímavá a koncentrujte se na ni. Třeba strom. Budete si ho představovat jak roste, jak se mění v průběhu ročních období, jaký přináší užitek, všechno co vás o stromu napadne. Všechny myšlenky, které se stromem nesouvisí, odsuňte, odežeňte. Uvidíte jak dlouho to vydržíte. Nejdříve stačí několik minut a pomalu jak vám to půjde, čas prodlužujte. Až se dostanete na 15 minut, budete mít cvičení zvládnuto a můžete přistoupit k druhému cvičení.

2. cvičení – koncentrace: sedněte si nebo lehněte pohodlně, zavřete oči, uvolněte tělo. Nyní si budete představovat jeden obraz a snažit se ho udržet ve své mysli. Ze začátku to bude obtížné, hlavně proto, aže obraz je bez pohybu a myšlenky jsou také bez pohybu. Vše jako by se zastavilo. Dotěrné myšlenky necháte běžet kolem, nevšímejte si jich. Nejdříve to vydržíte třeba jen minutu, později budete přidávat. Když se vám bude dařit udržet obraz 5 minut, máte cvičení zvládnuté a můžete přistoupit k dalšímu cvičení.

3. cvičení – kontemplace: sedněte si nebo lehněte pohodlně, zavřete oči, uvolněte tělo, znovu si představte strom, ale ne intelektuálně, v myšlenkách, ne obrazem, ale pocitově. Popíšu, co by tam asi mělo být za pocity. Šumí vítr ve větvích, slyším ho, cítím ho. Cítím vůni toho stromu, vnímám záchvěvy jeho větví, pocitově vnímám proudění jeho mízy, vnímám jeho pocity, ohrožení škůdci, přijímání slunečních paprsků – já jsem tím stromem. Toto ztotožnění pak vydržte alespoň 5minut, ale jde to i déle. Je to zajímavé a můžete se o rostlině dovědět mnohem víc, než ze všech učebnic.

4. cvičení – meditace: najděte si klidné místo, kde nebudete alespoň 30 minut rušeni. Vypněte telefon, zvonek, i všechny další rušivé vlivy. Do ruky si připravte náramek tak, že budete držet v ruce mistrovský kámen. Zaujměte pohodlnou polohu. Zavřete oči. Uvolněte celé tělo, uvolněte svaly v obličeji. Svaly v obličeji proto, že tím uvolňujete i psychické napětí a zároveň mimické svaly a svaly končetin jsou nějak propojené. Myšlenky necháte volně plynout, nevšímejte si jich. Budete překvapeni, co všechno bude do vaší mysli vstupovat. Nevšímejte si jich. Pozvolna se budou vytrácet, bude jich méně a méně. Dýchejte pomalu a zhluboka. Zaujměte pozici pozorovatele, který nic nehodnotí, nic neočekává. Když se mysl uklidní, začněte zvolna mezi prsty propouštět jeden korálek po druhém. Nic není důležité, nic nechcete, jen tak pohodlně spočíváte v tomto čase. Kdo dosáhne mistrovského kamene, otevírá se mu duchovní brána. Nastává spojení s duchovním světem. Můžete ho využít, můžete otázku položit nebo nějaké přání mít. Odpověď vám přijde jak to jenom půjde. Někdo může slyšet hlas, jiný vidět obraz nějaký, další si příští den přečte článek, který mu odpoví. Cesty ducha jsou různé, podle schopností adepta se upravují.

Nespěchejte, výsledky nejsou důležité a nejedná se o soutěžení. Ten kdo má dříve úspěchy není lepší a komu to hned nejde není horší. Už samotné pokusy o meditaci, když jsou správně prováděny, přináší harmonizaci těla i duše. Přináší odpočinek, klid, pohodu. Nejde o náhodu. Duše do vyšších sfér vstupuje, kde se celá očišťuje a pak i hmotné tělo touto čistou energii využije. Užijte si tyto chvíle, jen nehoňte žádné cíle. A vzpomeňte na naše poselství... „V oblacích ticha, dobře se dýchá, duše lidí sílí, přijme energii. Ve chvílích ztišeni, pocítíš souznění, s vesmírem – se všemi."

 

MEDITAČNÍ MÍSTO

Při meditačním práci je velice důležité místo, které k tomu zvolíme. Není to jen z hlediska klidu a nerušenosti, ale také proto, že při meditaci měníme toto místo, toto prostředí. Říká se tomu, že ho promeditujeme. A tam se nám potom medituje mnohem lépe, protože vibrace meditace se na tomto místě dlouhodobě udržuje. Z toho plyne, že místo má být stálé a nemáme ho měnit. Je to pro naše usnadnění. Když místo měnit budete, vždy nejprve musíte tam tu energii promeditovat, než se vám bude dařit samotná meditační práce. A totéž se bude dít, jestliže se tam budete s někým střídat. Každý meditující totiž vyzařuje svou speciální vibraci, jakýsi otisk a vibrace jiného člověka je vždy rušivá. Proto je tolik vhodné najít si místečko jen pro sebe.

Další důležitá informace, kterou by jste měli znát. Meditační místo je potřeba čistit. Alespoň jednou měsíčně, při čištění čaker však raději po každém cvičení. Negativní energie, které proudí z čaker, ne vždy kámen všechnu pobere. A ty se pak usazují na tomto místě, způsobují jeho znečištění, znemožňují kvalitní meditaci a ztěžují vaší práci. Bude-li jich mnoho, můžou vytvořit i psychosomatickou zónu, která tam již zůstane. Proto je čištění tak důležité.

Jak se to dělá? Vezmete si svíčku k tomu uzpůsobenou, zapálíte jí v tomto místě, ruce nad ní nahřejete a jakoby sbíráte energii z tohoto místa. Chvílemi nad svíčkou ruce opalujete. Když takto celé místo očistíte, necháte tam svíčku ještě alespoň 5 minut hořet a ruce si pod tekoucí vodou důkladně omyjete.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení